Dijital İşitme Cihazları Nedir?
Dijital İşitme Cihazları Nedir? | 25 Şubat 2023

Dijital işitme cihazları, kişinin işitme kaybına göre özelleştirilebilir. İşitme testi tamamlandıktan sonra işitme cihazları, test sonuçlarında gözlemlenen belirli işitme kaybı derecesine ve modeline göre programlanır. Dijital işitme cihazları, farklı ortamlarda daha iyi işitme için ses seviyesini ve programlamayı ayarlayabilen otomatik özelliklere sahiptir.

İşitme Cihazları Nasıl Çalışır? 

İşitme cihazları, sesi üç parçalı bir sistem aracılığıyla yükselterek çalışır:

  1. Mikrofon sesi alır ve dijital bir sinyale dönüştürür.
  2. Amplifikatör, dijital sinyalin gücünü artırır.
  3. Hoparlör, yükseltilmiş sesi kulağa verir.

Dijital İşitme Cihazının Avantajları

Günümüzde dijital işitme cihazlarında birçok seçenek bulunmaktadır. Arka plan gürültüsündeki performans, işitme kaybı olan çoğu kişinin ve daha önce işitme cihazı kullananların çoğunun bir numaralı şikayetidir. Aşağıdaki teknikler, arka plan gürültüsünün yönetilmesine yardımcı olabilir:

Çoklu dinleme programları

Dijital işitme cihazları birden fazla dinleme programı ile donatılmıştır. Ayarlar, arka plan gürültüsünün çok olduğu durumları ve arka plan gürültüsünün çok az olduğu veya hiç olmadığı durumları içerir. Birden fazla programa sahip işitme cihazları, programlar arasında otomatik olarak değişebileceği gibi kişi tarafından manuel olarak da değiştirilebilir. Bazı işitme cihazları ayrıca uzaktan kumandalarla birlikte gelebilir.

Yönlü mikrofon teknolojisi

Bu aynı zamanda arka plan gürültüsünde daha iyi işitme için bir stratejidir. Tek bir mikrofonla gelen işitme cihazları çok yönlü modda işlev görür (yani ses her yerden alınır). Yönlü mikrofon özelliklerine sahip işitme cihazları tipik olarak iki mikrofona sahiptir ve bir mikrofonu ses kaynağına odaklama (veya yönlendirme) özelliğine sahipken, diğeri arka plan gürültüsünün bir kısmını azaltmaya çalışır.

Edi İşitme Cihazları; bireylerin belirli işitme ihtiyaçları için hangi devrenin daha iyi olduğunu belirlemelerine yardımcı olacaktır.

Her iki kulağımda da işitme kaybı var. İki işitme cihazı takmak gerekli midir?

İşte bu nedenle iki işitme cihazı birden daha iyi olabilir:

Gürültülü bir ortamda daha iyi işitme:

Araştırmalar, beyin her iki kulaktan da ses girişi aldığında, gürültülü ortamlarda konuşmayı anlamanın optimize edildiğini göstermiştir. 

Sesleri yerelleştirme yeteneği geliştirildi:

Beyin, ses kaynağının yönünü belirlemeye yardımcı olmak için her iki kulaktan gelen ses girişini kullanır. İşitme cihazının yalnızca bir kulakta olması bu yön duygusunu değiştirerek sesin yerini belirlemeyi zorlaştırabilir.


Biz Sizi Arayalım