Tinnitus (Kulak Çınlaması) Gerçekleri
Tinnitus (Kulak Çınlaması) Gerçekleri | 17 Temmuz 2022

Tinnitus ve işitme kaybı

Çoğu zaman, kulak çınlaması daha büyük bir işitme sağlığı durumunun belirtisidir. Kulak çınlaması olan kişilerin yüzde 90'ında gürültüye bağlı işitme kaybı (NIHL) da vardır ama bunun farkında bile olmayabilirler. İşitme kaybı, beynin sesi işleme şeklini değiştirir ve kulaklara çınlama hissi, beynin eksik ses frekanslarındaki boşlukları nasıl doldurduğu olabilir.

Kulak çınlamasını rahatlatabilir misin?

Efsane: Kulak çınlaması hakkında yapabileceğim hiçbir şey yok. Sadece onunla yaşamak zorundayım.

Gerçek: Kanıtlanmış bir tedavisi olmasa da kulak çınlaması tedavi edilebilir.

Kulak çınlamasını tedavi ettiği bilimsel olarak kanıtlanmış hiçbir yöntem olmamasına rağmen, çeşitli tedavi seçenekleri maskelemede, dikkati dağıtmada ve beyne sesi görmezden gelmeyi öğretmede etkilidir.

İşitme cihazları, kulak çınlaması ve işitme kaybı olan kişiler için oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Birçoğu ses terapisi ve diğer programlar aracılığıyla kulak çınlamasını rahatlatmak için üretilmiştir. Edi İşitme cihazları şunları sunar:

Statik gürültü:  Dikkati dağıtmak için statik sesler kulak çınlaması sesiyle karışır. 

Okyanus dalgaları:  Okyanus dalgası terapisi sinyalleri, kulak çınlamasını yatıştırıcı, stres giderici bir dinleme deneyimi ile maskeler.

Çentik terapisi:  Ses terapisi programlarından farklı olarak, bu kulak çınlaması rahatlaması işitilemez. Bu son teknoloji ürünü teknoloji, gelen sesi yükselterek ve kulak çınlamanızın frekansını dışarıda bırakarak çalışır; böylece kulak çınlamanızı azaltır ve zamanla, potansiyel olarak kulak çınlamanızı tamamen ortadan kaldırır.

Diğer tedavi seçenekleri arasında ses maskeleme cihazları ve gürültü makineleri yer alır.

Bazı müzik akışı hizmetleri, kulak çınlamasını rahatlatmak için çalma listeleri sunar ve bazı ses uygulamaları, iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Ek olarak, meditasyon ve davranışsal terapi, genellikle kulak çınlamasının stresini ve duygusal etkilerini azaltmak için güçlü teknikler olduğunu kanıtlar.

Bir işitme uzmanı, ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayan kulak çınlaması giderme stratejilerini bulmak için sizinle birlikte çalışabilir.

Biliyor musun? Bazı işitme merkezleri, kulak çınlaması için hızlı bir düzeltme sağladığını iddia eden ürünler pazarlamaktadır. Bazı ilaçlar kulak çınlamasının duygusal ve davranışsal yan etkilerini hafifletmeye yardımcı olsa da, hiçbir sihirli “çınlama ilacı” onu yok edemez. Herhangi bir tedavi yöntemini denemeden önce daima bir işitme uzmanına danışın.

Sağlıklı bir diyet kulak çınlaması için bir tedavi midir?

Efsane: Bazı yiyecekler kulak çınlamasını ortadan kaldırabilir.

Gerçek: Hiçbir gıdanın kulak çınlamasını tedavi ettiği bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

Ama sağlıklı bir diyet, yoğunluğunu ve yan etkilerini sınırlamaya yardımcı olabilir.

Etkilerini azaltacağı garanti edilen resmi bir “tinnitus diyeti” yoktur. Bazı insanlar belirli yiyecekleri yemenin kendilerini daha iyi hissettirdiğini düşünürken, diğerleri aynı yiyecekleri daha kötü hissettirdiğini görebilir. Bununla birlikte, sağlıklı bir diyete bağlı kalmak genel refahınıza fayda sağlayabilir ve karşılığında kulak çınlamanızı olumlu yönde etkileyebilir.
Sağlıklı bir diyet kan akışını artırabilir, hipertansiyonu azaltabilir ve enerji seviyelerini iyileştirebilir; bunların tümü, kulak çınlamasının algılanan yoğunluğunu sınırlayabilir. Bazı vitaminler ve mineraller özellikle işitme sağlığı için faydalıdır! Magnezyum, potasyum, çinko, folat (folik asit) ve A, C ve D vitaminleri açısından zengin yiyecekleri arayın.

Tinnitus ile normal bir şekilde yaşayabilir misiniz?

Efsane: Kulak çınlaması normal bir yaşam sürmemi engeller.

Gerçek: Tinnitus, hayatı dolu dolu yaşamaktan sizi alıkoymak zorunda değildir.

Tinnitus düşündüğünüzden daha yaygın. Genel halkın %15'inden fazlasının bir tür kulak çınlaması yaşadığını tahmin ediyor. Kulakta çınlama yaşayan insanlardan biriyseniz, umudunuzu kaybetmeyin. Çoğu insan zamanla sese uyum sağlar ve zevk aldıkları tüm etkinliklere katılmaya devam ederek normal bir yaşam sürdürebilir.

Sağlıklı bir yaşam tarzı ve doğru tedavi ile kulak çınlamanızı kontrol etmeyi öğrenebilirsiniz, böylece sizi kontrol etmez.

İşitme kaybınız artarsa veya tedavi edilmezse kulak çınlamanız daha kötü görünecektir. Dış sesleri duyma yeteneğinizi kaybettiğinizde, bu sesler artık kulak çınlamasını örtmeyecek ve bu da kulak çınlamasını çok daha belirgin hale getirecektir. İşitme cihazları, yalnızca dış sesleri yükseltmeye yardımcı olarak, kulak çınlaması algınızı etkili bir şekilde azaltır. Ücretsiz işitme testi yaptırmak ve işitme cihazı denemesi için uzmanlarımızla iletişime geçin.


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara