İşitme Cihazı Pilini Ne Sıklıkla Değiştirmeliyim?
İşitme Cihazı Pilini Ne Sıklıkla Değiştirmeliyim? | 8 Mart 2024

İşitme cihazı pil numaraları nelerdir?

İşitme cihazı pilleri 10 Numara, 13 Numara, 312 Numara ve 675 Numara olmak üzere 4 ana gurupta bulunmaktadır. İşitme cihaz pil paketleri üzerinde bulunan renkler ise aynı zamanda numara sınıflandırmasında hafızada kalmasını sağlar. 10 numara işitme cihazı pili sarı, 13 numara işitme cihazı pili turuncu,  312 numara işitme cihazı pili kahverengi, 675 numara işitme cihazı pili  mavi renk uluslararası standart renk ve numaradır.

İşitme cihazı pilleri neden çabuk biter?

İşitme cihazı pilleri sürekli kullanıldıkları ve oldukça küçük oldukları için çabuk biterler. İşitme cihazımız gece yatmadığımız durumlar dışında her zaman açık olacağı için sesi yükseltmek ve kullanıcıya kaliteli bir ses deneyimi sağlamak için çok fazla güce ihtiyaç duyar. Pillerin de sınırlı bir kapasitesi vardır ve kullanıldıkça güçleri sonunda tükenene kadar yavaş yavaş azalır.

İşitme cihazı pilleri kaç gün dayanmaktadır?

Bir işitme cihazı pilinin dayanma süresi, işitme cihazının tipine ve kullanım sıklığına bağlıdır. İşitme cihazı pilleri 1.45V akıma sahiptir. İşitme cihazlarındaki gelişen teknoloji cihazların sahip olduğu özellikler cihazlardaki kullanılan pillerin mevcut tüketimini artırmaktadır. 

Örnek verecek olursak pil numaralarına göre bir adet kullanım süresi cihazın gücüne markasına ve modeline göre bu tüketimler gözlemlenmiştir.

  • 10 Numara bir pil 2 ila 4 gün (48 -96 saat arası) 
  • 312 Numara bir pil 3 ila 5 gün (72-120 saat arası) 
  • 13 Numara pil 5 ila 7 gün (120 -168 saat arası) 
  • 675 Numara pil ise 12 ila 15 gün (288-360 saat arası) 

Şarjlı İşitme cihazı pillerinin şarjının olup olmadığı nasıl anlaşılır?

İşitme cihazına bağlıdır. Genel olarak, işitme cihazlarında pilin şarj olup olmadığını gösteren bir gösterge ışığı bulunur. Işık yeşilse, pil muhtemelen şarj olmuştur; kırmızıysa şarj edilmesi gerekir. Bazı işitme cihazlarında turuncu ve sarı renkte mevcuttur bu da şarjının az olduğunu ve şarj edildiğini de gösterir.

İşitme cihazı pilleri şarj edilebilir mi?

Evet, bazı işitme cihazı pilleri şarj edilebilir. Şarj edilebilir işitme cihazı pilleri tipik olarak lityum-iyon pillerdir ve özel işitme cihazı türlerinde gelir. İşitme cihazı pilleri, özel bir şarj ünitesi kullanılarak şarj edilebilir. Birçok işitme cihazı artık şarj edilebilir ve bir şarj istasyonuyla birlikte gelir.

İşitme Cihazı Pilini Ne Sıklıkla Değiştirmeliyim?

İşitme cihazı pillerinin ömrü, işitme cihazınızı ne sıklıkta kullandığınız, pilin türü ve boyutu, sahip olduğunuz işitme cihazının türü ve işitme cihazınızı kullandığınız ortam gibi bir çok faktöre bağlıdır. Genel olarak bir çinko hava pilinden 3 ila 15 güne kadar kullanım bekleyebilirsiniz.

İşitme cihazı pilleri buzdolabında saklanmalı mı?

Hayır, işitme cihazı pilleri buzdolabında saklanmamalıdır. Bunları aşırı ısı veya nemden uzak, serin ve kuru bir yerde ve oda sıcaklığında saklamak en iyisidir.

Geceleri işitme cihazımdan pili çıkarmalı mıyım?

Evet, pilinizin bitmesini önlemek için gece işitme cihazınızın pil kapağını açarak hem pil tüketimi azaltılmasını hem de nem birikmesinden koruyabilirsiniz. Ek olarak, işitme cihazı kullanılmadığı zamanlarda güç çekmeyeceğinden pil ömrünün korunmasına yardımcıda olursunuz.


Biz Sizi Arayalım