İşitme Cihazı Filtreleri
ww

İşitme Cihazı Filtresi | 50 Micron

ww

İşitme Cihazı Filtresi | 100 Micron

ww

İşitme Cihazı Filtresi | 150 Micron

ww

Oticon ProWax miniFit İşitme Cihazı Filtresi

ww

Oticon ProWax İşitme Cihazı Filtresi

Filtreler Hakkında Merak Edilen Sorular

Filtre, genel olarak kulak kirine karşı koruyucu görevdedir. Dolayısıyla bu sorunun cevabı cihazı kullanan bireyin kulak fizyolojisiyle ilgili olarak değişmektedir. Bazı insanların kulakları sık ve yoğun bir kirlenme sağlarken, hiç kirlenmeyen bir insan popülasyonu da söz konusudur. Filtre değişimi için ortalama bir süre söylemenin doğru olmadığını belirterek, genellikle 1-2 aylık bir süre içerisinde değişim sağlanması önerilmektedir. Cihazın her kullanımından sonra kontrol sağlanarak filtreni değiştirilmesinin gerekip gerekmediği kullanıcılar tarafından bakılmalıdır.

Periyodik olarak filtre değişim süreçleri haricinde, işitme cihazından ses gelmediğinde veya cihazdan sağlanan ses genelde duyduğunuz sesten daha az olduğu durumlarda cihaz filtresinin değiştirilmesi gerekmektedir. Cihazın filtre değişimi sağlanmazsa kulak içinde olan kir veya nem gibi maddeler içeriye temas ederek hoparlörü bozacaktır. Doğru ve kaliteli cihaz kullanıldığında, zararlı maddeler hoparlöre temas etmeden filtre dolacak ve siz fark edip değiştirme ihtiyacı duyacaksınız.

İşitme cihazında kullanılmakta olan filtreler, işitme cihazının ses sağlayan parçası olan hoparlörün uç bölümüne dışarıdan takılan koruyucu bir elemandır. Kulak içi ekipmanı bulunan işitme cihazlarında, hoparlör kulak kanalı içinde bulunduğundan cihazın iç kısmına kulak kiri, nem veya ter gibi maddelerin girme ihtimali söz konusudur. İçerisine madde girdiğinde oluşabilecek aksaklıkların önüne geçmek amacıyla cihaza takılan filtreler kullanılarak daha uzun süre ve sağlıklı bir kullanım olanağı sağlamaktadır.

İşitme cihazlarının hoparlörleri kulak kanalının içerisinde bulunmaktadır. Gün içerisinde dışarıdan cihazın içerisine girebilecek olan kir, ter, nem veya zarar verecek farklı maddeler cihaz içerisine nüfus ederek elektronik parçaların bozulmasına neden olacaktır. Temiz bir filtre kullanıp değiştirmeyi ihmal etmezseniz cihazınızı uzun yıllar ve maksimum verimde kullanmanız mümkün olacaktır.