ww

3D Teknoloji Kulak Tıkacı

ww

3D Teknoloji Gürültü Tıkacı

Kulak Tıkaçları

Kulak tıkacını kullanmadan önce, tıkacın iyi bir şekilde temizlenmiş olduğundan aynı zamanda kulağınızın da temiz olduğundan emin olmalısınız. Tıkacı kulak içinize yavaş bir şekilde ittirerek ve tam olarak oturduğunu doğru olarak hissedene kadar yerleştiriniz. Tıkacı yerleştirmekte zorlanıyorsanız kulak kepçenizi yukarı-dışarı yönünde çaprak bir şekilde çekerek kulağınızın daha açık hale gelmesini sağlamalısınız. Tek kullanımlık tıkaçları birden fazla kullanmanız sağlığa zararlıdır. Tıkacınız çok kez kullanılabilir özelliğe sahipse, kulağınızdan çıkarttığınızda ıslak mendil veya sabun ile su yardımıyla temizlemelisiniz.

Belirli gürültüler, kulak tıkacı kullanımı gerektirmektedir. Kulak tıkaçları, çalışanların mecbur kaldığı gürültü seviyesi ve özelliklerine uygun olacak şekilde seçilmektedir. Seçilen kulak tıkaçları, takan kişinin kulak zarına bağlı olarak gürültü seviyesine uygun olarak indirgenmelidir. Kişiye göre uygun olan kulak tıkacı, takan kişinin kulak zarındaki gürültü düzeyinin etki seviyesinden 5 ile 10 Db altında kalmasını sağlamalıdır. En yüksek düzeyde yapılan yalıtım,  o kadar iyi koruması ifadesi doğru değildir. Çalışanlara, gürültü etki düzeyinden 15Db’den fazla olan yüksek yalıtımlı kulak tıkacı uygun olmamaktadır.

Kulak tıkacının sizlere sağladığı en büyük avantaj, kulağınızı yüksek seslere karşı korumaktır. Ülkemizde çok fazla önem verilmemesine rağmen, gürültü düzeyi yüksek olan bütün çalışma alanlarında kulak tıkacının kullanılması zorunlu bir işlemdir. Kulak zarında veya kulak kanalı içinde bir sorun olan bireylerin yüzerken ve duş alırken kulak tıkaçları kullanarak kulağa su gelmesini önlemeleri gerekmektedir. Etrafında oluşan çeşitli seslerden rahatsız olan ve uykusu hafif olan bireyler de kulak tıkacı kullanarak kaliteli bir uyku uyuyabilirler. Kulak tıkacı kullanan bireylerin daha kaliteli uyku uyudukları ve bunun sonucunda gün içinde daha verimli aktivitelerde bulunduklarını söyleyebiliriz.

Kulak tıkaçlarını doğru bir şekilde kullanırsanız herhangi bir yan etki ya da bir problem yaşamanız mümkün değildir. Kulak tıkacı kullanırken en çok önem vermeniz gereken konu, kulağınız için doğru kulak tıkacını tercih etmektir. Kulağa büyük veya küçük gelen kulak tıkacı yara ve tahriş gibi çeşitli sorunlar oluşturabilir.  Kulak tıkacının uzun süre kullanımında, kulağın içinde oluşan mevcut kirlenmenin daha da içeriye girmesi durumu söz konusu olabilir. Bunun sonucunda geçici bir işitme kaybı sorunu yaşanmaktadır. Kulak tıkacı bazı bireylerde alerjik reaksiyon gerçekleştirmektedir. Kulak tıkacının yapıldığı ana malzemeye alerjisi olan bireylerin kendilerine uygun malzemede tıkaç seçmelerini önermekteyiz. Özet olarak, kulak tıkacının ciddi ve çözülemeyecek bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara